Upravit stránku

Navždy se zbavte koupelnového vodního kamene

Nemusíte být zrovna úzkostlivá hospodyňka, aby se vodní kámen stal vaším strašákem. Zvláště v oblastech s tvrdou vodou může vzniknout vážný problém, který bude omezovat běžné fungování vaší domácnosti. Dobrým řešením nejen neestetického problému by se tedy mohlo zdát změkčování vody přímo u zdroje. Vodní kámen se pak bude usazovat mnohem méně, úplně jeho vzniku však nepřejdete ani tímto způsobem.

Je tedy třeba se proti němu bránit preventivně, a pokud je na prevenci již pozdě, najdeme vhodná řešení i pro takové situace. Ve 3 článcích se postupně dozvíte, jak vyzrát nad vodním kamenem v různých částech koupelny. Po jakém prostředku sáhnout, abychom se zbytečně nedřeli bez výsledku, nebo nedělali pouze krátkodobá řešení.

 1. Problémy s vodním kamenem v koupelně
 2. Mít sklo čisté jako křišťál jednou provždy
 3. Nečistoty ve sprše a jak se jim účinně bránit
Vodní kámen v koupelně

Vodní kámen v koupelně

Vodním kamenem zanesená baterie umývadla v koupelnách a na toaletách je, bohužel, velmi typickým obrazem mnoha domácností i veřejných budov. Jde o detail, který dokáže zkazit dojem z jinak krásné koupelny. Na vině je tvrdá voda, jejíž teplota nedosahuje 100 °C.

Vznik vodního kamene pak způsobuje změna rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého při změně teploty a jejich vyloučení z vody. Nás ale zajímá víc to, že ohrožuje naši koupelnu a jak se proti němu bránit a nejlépe mu úplně předcházet. Pojďme se podívat na to, jak účinně a jednoduše vyhrát nad vodním kamenem.

Vodní kámen v koupelně

Tvrdý bílý povlak je vždy nejvíce vidět na vodovodních bateriích. Každá návštěva, která si u vás jen odskočí umýt ruce, ho bude mít jako na zlatém podnose. Ale co je horší, vy se na něj budete dívat několikrát denně, a pokud včas nezakročíte, kromě estetického nedostatku začne brzy také bránit správné funkci. Vodní kámen se totiž tvoří v místě, kde se má baterie snadno pohybovat. A tvrdá vrstva kamene tento pohyb výrazně znesnadňuje.

Pomohou babské rady, nebo hrubá síla?

Jak tomu předejít? Jistě vás napadne mechanické odstraňování nečistot. To je však v takto těžko přístupných místech nepraktické, a navíc při nešetrném provedení hrozí i poškození. Nabízí se také varianta osvědčených babských rad, jako je polévání citronem a octem a sypání sodou. Nejen, že vám pak koupelna bude nějakou dobu nepěkně zavánět, ale především takto docílíte pouze zmírnění problému, nikoliv úplného odstranění.

Nejlepší je situaci předcházet

A k tomu vám pomůže naše kvalitní mazivo na teflonové bázi. Jemnou pastu nanesete do míst, na kterých by v budoucnu mohl problém vzniknout a na vodní kámen pak můžete zapomenout. Mazivo prodlužuje životnost pohyblivých částí koupelnového vybavení, protože brání vzniku kamene tam, kde by způsoboval zvýšené tření a následní zatuhnutí. Hodí se tedy nejen k ošetření baterií, ale využijete ho i ve sprchových koutech a zástěnách na pojezdy a panty.

Cleaner je univerzální čisticí prostředek pro koupelnové vybavení
Sanitární mazivo

Ale co dělat, když se kámen rozšířil?

Pokud jste nestihli zajistit prevenci vzniku, je třeba vodní kámen odstranit a teprve dodatečně ošetřit sanitárním mazivem. V čištění nepěkných skvrn na umyvadle, ve vaně i sprše se skvěle hodí univerzální čistič CLEANER. Účinně odstraní vodní kámen i další nečistoty v podobě mastnoty a usazenin a vaše koupelna bude zářit čistotou.


Mít sklo čisté jako křišťál jednou provždy

Při zmínce o vodním kameni si zřejmě všichni automaticky vybavíme bílou krustu na vodovodním kohoutku či odlupující se povlak na dně varné konvice. Vodní kámen jsou ale také nehezké bílé kapky, které ulpívají v podstatě na všem, co přichází do styku s vodou. Dobře vidět je to právě na skle, kde časem vznikají bělavé mapky.

Sklo je tedy nutné často drhnout, jinak se vrstvy nabalují na sebe a čistí se o to obtížněji. A proto jsme vyvinuli speciální certifikovanou ochrannou vrstvu ROLSHIELD, která sklu dodává hydrofobní vlastnosti.

Tato unikátní povrchová vrstva pracuje na bázi nanotechnologie. Funguje to tak, že kapky stékající po skle nabalují na sebe veškeré nečistoty, mastnotu i vodní kámen. Nic z toho pak neulpívá na skle a všechna špína odchází s vodou do odtoku.

Mokré sklo bez ROLSHIELD

Když si představíte mokré sklo, jsou na něm „loužičky“ a kapky vody, které se drží a nemohou stékat dolů. Následně kapky vody na skle zaschnou i s veškerými nečistotami a vytvoří se nevzhledné mapky od vodního kamene a mastnoty. To způsobuje zhoršenou průhlednost skla.

Snadný úklid s Rolshieldem

Mokré sklo s ROLSHIELD

S úpravou ROLSHIELD se kapky chovají úplně jinak, protože se nemohou přichytit. Voda se stahuje do mnoha malých pramínků, které ze skla okamžitě kloužou dolů. Díky tomu voda na skle nemá šanci zaschnout, a proto netvoří nevzhledné skvrny

Ochrannou vrstvu dodáte snadno i dříve neošetřeným povrchům

Profesionální vrstva ROLSHIELD odolává UV záření, tepelnému rázu a je chemicky i mechanicky odolná se životností minimálně 10 let. Nechali jsme ji prověřit certifikační společností TÜV z Německa. Sklo ošetřené touto technologií tedy stačí jednou za čas lehce setřít šetrnou utěrkou a na dlouhou dobu se o nic nemusíte starat. Sklo ošetřené touto technologií tedy stačí jednou za čas lehce setřít šetrnou utěrkou a na dlouhou dobu se o nic nemusíte starat. Pro čištění je pak ideální používat ROLSHIELD REFRESH CLEANER, který ochrannou vrstvu oživuje.

Úprava ROLSHIELD je standardní součástí všech sprchových koutů ROLTECHNIK.  Ale i svůj stávající sprchový kout můžete opatřit certifikovanou ochranou ROLSHIELD. Stačí si na našem e-shopu objednat sadu COMPLETE CARE, kterou rychle a jednoduše nanesete na váš sprchový kout, a máte hotovo.

  Rolshield Complete Care

  Hodí se i pro další povrchy

  Sada slouží pro nanesení nové povrchové ochrany skla ROLSHIELD nebo opravu původní poškozené vrstvy na sprchovém koutě. Kromě sprchy s ní můžete ošetřit i jakékoliv další skleněné plochy, hydromasážní a parní boxy, umyvadla, WC, obklady, dlažbu a další sanitární keramiku v koupelně.

  Výsledkem je okamžitý vodoodpudivý efekt, který se v průběhu 24–48 hodin ještě zvýší. Sada COMPLETE CARE obsahuje několik pomůcek a neviditelnou ochrannou vrstvu s nimi nanesete v několika snadných krocích:

  1. Krouživými pohyby aplikujte neředěný přípravek PRE CLEANER na sklo pomocí přiložené houby. Nechte působit zhruba 2–5 minut.
  2. Vyleštěte sklo žlutou utěrkou z mikrovlákna.
  3. Krouživými pohyby naneste přípravek PROTECTOR pomocí bílé utěrky a rozetřete ho. Postupujte po úsecích o velikosti 0,5 m2. Opět nechte 1–2 minuty zaschnout.
  4. Vyleštěte povrch modrou utěrkou z mikrovlákna a než sprchový kout použijete, vyčkejte pár hodin.

   Čemu se při údržbě vyhnout

   • Abyste neporušili ochrannou vrstvu ROLSHIELD, nepoužívejte nikdy k čištění skla abrazivní mléka a prášky.
   • Nepoužívejte ani jiné přípravky, které obsahují množství alkálií, chlóru a bělidla.
   • Doporučujeme nepoužívat ani koncentrované čističe odpadů, ocelovou vlnu a čističe na kov nebo abrazivní houby a další ostré pomůcky.

   Běžně doporučujeme vždy sklo po použití sprchy opláchnout bohatým proudem čisté vody a ideálně pomocí stěrky stáhnout zbývající vodu ze skel. Po delším používání koutu můžete preventivně minerály obsažené ve vodě a ostatní nečistoty lehce odstraňovat měkkou utěrkou z mikrovlákna. A při silnějším znečištění stačí v budoucnu použít opět ROLSHIELD REFRESH CLEANER. Díky jeho rozprašovači se snadno dostanete i k těžko přístupným místům. Je velmi účinný, příjemně voní a je ekologický.


   Nečistoty a vodní kámen ve sprše

   Dnes je moderním trendem minimalismus. Tento životní styl se uplatňuje napříč všemi sférami života. Začíná u prosté a kvalitní módy, pokračuje přes jednoduché recepty v kuchyni a poměrně razantně se prosazuje i v designu našich domácností. A koupelny v tomto směru nejsou výjimkou. Právě naopak. Kralují jim čisté plochy a materiály, minimum vzorů a celková jednoduchost. Typicky je to vidět právě na sprchových koutech.

   Zde jsou obecným trendem čisté skleněné a velké plochy. Sprchové kouty v tomto stylu podtrhují vzdušnost prostoru a v interiéru koupelny působí nenápadně, ale přesto jej skvěle doplňují. Ačkoliv skleněné plochy působí velmi efektně, mají také své nevýhody, kladou totiž velký důraz na údržbu.

   Mastnotou a vodním kamenem zanesené sklo vypadá velmi nepěkně a ve své koupelně ho mít rozhodně nechcete. U našich sprchových koutů jsme ale tento problém elegantně vyřešili. Jsou totiž opatřeny speciální vrstvou ROLSHIELD, která brání usazování veškerých nečistot a zanechává skleněný povrch čistý jako zrcadlo.

   Pro snadnou údržbu sprchového koutu

   Design moderních sprchových koutů

   Čisté sklo je základem úspěchu, na tom se jistě shodneme. A proto nabízíme i několik dalších praktických pomocníků, kteří vám s čištěním pomohou. Na namáhavé drhnutí houbičkou a nefunkčními přípravky můžete jednou provždy zapomenout. Doporučujeme vám pro sprchový kout používat ROLSHIELD REFRESH CLEANER, který jednoduše obnoví vrstvu ROLSHIELD.  Přípravek s příjemnou vůní využijete pro příležitostné ošetření a čištění skla v jednom kroku. Můžete jej používat na všechny skleněné plochy s ochrannou vrstvou ROLSHIELD. Pravidelnou údržbou zajistíte, že vrstva neztratí nic ze své funkčnosti a minimálně po dobu 10 let své životnosti bude 100% chránit váš sprchový kout před usazováním nečistot a vodního kamene.

   Další praktickou vychytávkou je také elegantní chromová stěrka na sklo, kterou můžete jednoduše použít po každém sprchování. Pár tahů s ní vám postačí k dokonalé čistotě.  A navíc máme skvělou zprávu i pro ty, kteří si pořídili sprchový kout bez ochrany ROLSHIELD. Nabízíme totiž praktický přípravek WATER FILM, který vytvoří zcela novou ochrannou vrstvu i na dříve neošetřeném skle. I vy si pak budete moct užívat maximální lesk a průzračnost skla.

   Jako pod drobnohledem

   Sanitární mazivo

   Dokonale vyleštěné a průzračné plochy skla ovšem kladou nároky i na čistotu zbylých částí sprchového koutu. Za průzračným sklem je totiž vše perfektně vidět. Proto nezapomeňte dbát i na správnou údržbu jednotlivých částí kování a také vodovodních kohoutků.

   Právě v těchto místech se nejlépe usazují velké vrstvy vodního kamene a tato bílá krusta je pak nápadná i z větší dálky a kazí dojem z hezkého designu koupelny. V údržbě těchto částí vám skvěle pomůže sanitární mazivo, které je uchrání i před případnými poruchami v důsledku zanedbání vodního kamene.


   Máte zájem o produkty ROLSHIELD? Napište nám

   • Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
   Nahoru